Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Veřejné školství do rukou amatérů ! Nastává tak éra výběrových a placených základek ?

30. 01. 2021 21:25:13
Být rodičem budoucího školáka,tak zbystřím. Díky novele zákona bude moci na školách placených z našich daní běžně učit „nematikář“, „nečeštinář“, čili kdekdo, a to kdeco. Poslanci do učitelského povolání zaťali tento týden sekeru.

Naše vláda totiž látá díry. Hasí požáry. Zatímco vzhlíží k finskému školství, kde je garantovaná profesionální výuka i na té nejmenší školičce kdesi v zapadákově, u nás jdeme přesně opačným směrem. Chybí profesionální učitelé? Nahradíme je laiky, amatéry. Že děti nenaučí tolik, jako profesionální kantoři? Natvrdo v datech to ukázala předloňská výroční zpráva ČŠI, která říká v závěrech přesně toto: „Z hlediska rozsahu výuky vedené neaprobovanými učiteli je situace napříč kraji nejhorší na druhém stupni základních škol, kde dosahuje v celorepublikovém průměru podílu 27,4 %, a následně v nematuritních oborech středních škol, jejichž žáci zároveň vykazují podprůměrné vzdělávací výsledky. Snaha o zabezpečení co nejvyšší aprobovanosti výuky by tedy měla představovat jednu z priorit regionální vzdělávací politiky ve všech krajích.“

Každému musí být přece jasné, že když učí profesionální vystudovaný učitel, musí být výsledek lepší, než když učí amatér ! Profesionální vyučující pro 2. a 3.stupeň škol v ČR totiž musí vystudovat své dvě aprobace, didaktiku, pedagogiku, úspěšně zvládnout z těchto oborů státnice, projít povinnou praxí a obhájit diplomovou práci.

Ministerstvu je tohle ovšem úplně jedno. Do škol za katedry chce co nejrychleji, nekoordinovaně, bez omezení, téměř bez podmínek a za jakoukoliv cenu, vpustit jakéhokoliv absolventa VŠ. Bývalý student vysoké zemědělské tak bude moci klidně učit češtinu, absolvent policejní akademie třeba dějepis, absolvent fakulty se zaměřením na pojišťovnictví bude vyučovat třeba tělocvik a magistr cestovního ruchu si střihne např. matematiku. Proč už rodiče dávno nekřičí nebo minimálně nebombardují Plagovo ministerstvo emaily, nechápu. My, učitelé, to děláme poměrně pravidelně.

Naposledy jsme se o nápravu pokoušeli apelem na poslance v otevřeném dopise ředitelů škol, který jsme podepisovali i my, ostatní učitelé a kde se mj. píše: „ Spatřujeme v tom (čili ve vpuštění laiků do škol) nepřijatelný zásah do našeho povolání, který povede k jeho deprofesionalizaci a degradaci. Novela je v této části v rozporu s textem Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+, kterou schválila vláda v loňském roce, a rovněž jde zcela opačným směrem, než kterým se vydaly státy s kvalitním školstvím (například Finsko).“

Ano. Kantorů momentálně chybí v některých konkrétních regionech celkem 6 tisíc. Co ale udělá ministerstvo pod vedením politika ANO ? Pustí do celého českého systému amatéry a uvidí se! Takto postupuje kvalifikovaný, profesionální šéf ministerstva školství? Kdyby šlo o ojedinělou studii na žácích se souhlasem několika rodičů, dobrá. Ale zde jde o celonárodní průšvih. Jak například napsal včera v komentářích MF Dnes emeritní děkan Pedagogické fakulty UHK Pavel Vacek: „ Je to úkrok k nevzdělanosti.“

Přestože před novelou varují experti z univerzit, a to včetně Akademického senátu Pedagogické fakulty UK (čili ti opravdoví odborníci na vzdělávání, ne pseudoexperti z neziskovek), bývalí ministři školství, děkani pedagogických fakult, školské odbory, zástupci různých organizací zastupujících učitele hlavních předmětů, ale také nejpočetnější učitelský spolek Pedagogická komora, novela si mezi tím razí cestu všem navzdory. Další její osud teď záleží na Senátu. Ptám se proto, jestli se najde osvícená parta senátorů, která ji vrátí a hodí Plagovi a jeho skvěle placeným úředníkům z ministerstva školství, na hlavu.

Určitě nejsem sama, kdo z učitelů nad novelou přemýšlí a ptá se: Proč ?" Proč to politik vládní strany ANO dělá ? Samozřejmě, že se třeba nabízí jednoduché vysvětlení, a to, že je prostě líný, je to na něj příliš složité, má líné úředníky, chce to mít do voleb rychle z krku atd. Mě tedy ale ještě napadá jiný závěr, a to i ve světle ostatních opatření, které MŠMT muselo v poslední době udělat, a které se týkaly financí.

Veřejné školy prostě spolykají hromadu peněz a to se teď nehodí. A tak, než by vládní politici skutečně zvýšili řádně platy stávajícím profesionálům, dále nalákali mladé učitele a finančními pobídkami také neučící, ale vystudované učitele chybějících aprobací přitáhli do problémových regionů, kde teď částečně učí vychovatelky, asistenti a pomalu i školníci, tak to hodí vše na rodiče. Těm, kterým tolik o vzdělání nejde nebo se o to nezajímají, bude asi škola vedená laiky na místech učitelů, stačit. Zvlášť pokud školu berou jako hlídací službu. Někteří pak zásadní nekvalitu a amatérismus „skoroučitele“ zjistí třeba až během školního roku nebo i později. No ale těm, co chtějí svým dětem garantovat dobré vzdělání a o školách se informují, nezbyde nic jiného, než si najít základku či střední školu s aprobovanými profesionály, kam se pravděpodobně v budoucnu dostanou jen přes nějaké ty pořadníky či losování a často budou muset děti do škol dovážet, a to i přesto, že jinak mají garantované místo ve své spádové škole, kde ovšem budou učit amatéři. Čili učitelé, kterým kvalifikaci uznal pouze ředitel školy (tak je to v zákoně napsáno !), tedy člověk (ředitelé mi prominou), který k tomu není kompetentní, protože odjakživa mohla vaši odbornost k učení žáků a studentů v daných předmětech uznávat jen instituce, jako je univerzita s akreditovanými učitelskými programy. To, že se tím také zároveň otevírá cesta ke vzniku placených soukromých základek, které budou garantovat úroveň výuky aprobovanými vyučujícími, se vyloženě nabízí. Také vás napadá, jestli právě toto není cíl novely ?

Že školství v Česku na nejvyšších místech vedou amatéři, už jsme si tak nějak zvykli (a mnoho z nás čeká na podzimní volby a doufá ve změnu). Že ale amatéry tlačí i za katedry, s tím se ani já, ani mnoho kolegů, nemůže smířit !

Autor: Zuzana Růžičková | sobota 30.1.2021 21:25 | karma článku: 42.12 | přečteno: 7825x

Další články blogera

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 791 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Důležité zjištění! Ministr školství se nevyzná ve školství.

Ministr Balaš odkryl během svého krátkého působení podstatnou věc. Že se v otázce školství (minimálně regionálního) vůbec nevyzná. Navíc si proti sobě postavil učitele i ředitele. Představuji TOP 5 jeho výroků, kterými vše zazdil.

26.10.2022 v 7:30 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 3999 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Kde je miliarda na školní pomůcky pro děti?

Miliarda na školní pomůcky pro děti je fuč. Ředitelé a učitelé v druhém pololetí nemohou kupovat učebnice, názorné pomůcky pro žáky, prostě nic.

21.10.2022 v 22:56 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 4165 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Kauza agresorů ze základky v Bílině - jen exces nebo hlubší problém, o kterém se mlčí ?

Opravdu je škola v Bílině s několika nevzdělavatelnými agresivními žáky u nás jediná? Není náhodou jen jediná odvážná, která otevřeně mluví o svých problémech? Proč musí ve škole snášet teror od nevychovanců a má to celé řešení?

6.5.2022 v 8:10 | Karma článku: 47.17 | Přečteno: 9575 |

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Izrael - světový lídr ve špatném oboru

Bezpilotní letouny (UAV) se staly podstatnou součástí moderního bojiště. Na Ukrajině je obě strany hojně využívají ke sledování a útokům.

30.11.2022 v 4:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Co se stalo v Hebronu: Pohled i z druhé strany

Voják izraelské armády sloužící v praporu Tsavar (součást brigády Givati), který byl odsouzen na 10 dní vězení za verbální útok na levicového aktivistu, k němuž došlo 24. listopadu v Hebronu, požádal o snížení trestu.

29.11.2022 v 23:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 464 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Jak sjednotit český národ

Jak propojit lidi, společnost rozvrstvenou do protichůdných vzájemně si odporujících postojů? Jak ke spolupráci přivést lidi, kteří se chovají jako nesmiřitelní odpůrci, kteří odmítají to, co hlásá někdo jiný ne v jejich duchu

29.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 289 | Diskuse

Vavřinec Karst

Manželství pro všechny? Hantec pro všechny.

Neznám historii slova manželství ale vím, co si pod tím pojmem představuje většina lidí. Jiné představy mají aktivisté, bojující za změnu pojmu manželství.

29.11.2022 v 12:09 | Karma článku: 27.70 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 33.57 Průměrná čtenost 4101

Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...