Učitelé už budou zase v balíku!

18. 09. 2019 10:00:00
Slibem neurazíš a pohádky má každý rád. Tímto heslem se řídí už od svého nástupu do funkce současný ministr školství. Kdyby aspoň vláda i on stále platy učitelů neřešili a prostě na férovku řekli, že na školství kašlou.

Ať si prostě učí kdo chce co chce, a že to celé směřujeme k placenému soukromému školství. A to myslím střednímu i základnímu. Jak si jinak máme vysvětlit kroky, které teď v přímém přenosu sledujeme? Přestože je potřeba investovat peníze do učitelů a do škol jako sůl, protože v rámci vyspělých států (OECD) se pohybujeme na samotném chvostu ve výdajích na školství a platy kantorů a jsme prostě v tomto úplnými lůzry, tak ministr Plaga rozjíždí trapnou hru. A finanční nůžky se mezi námi a vyspělými státy rozevírají a rozevírat se budou dál. Učitelé se totiž podle posledních zpráv opět svých peněz nedočkají. Navýšení o 15 procent, které Plaga sliboval, se rozplynulo. Už to není ani 10 procent do tarifu, o kterých mluvil v dubnu. Teď se jeho sliby pohybují kolem 7 procent a prosákly i návrhy na pouhých 17 stovek pro všechny (abychom si byli všichni rovni a nikdo nevyčuhoval), což není ale ani 5 procent vzhledem k průměrnému platu učitele (bráno k prvnímu čtvrtletí letošního roku).

Je to stále dokola. Vloni také tento ministr sliboval navýšení učitelských platů o 15 procent, a to se v lednu nekonalo. Místo 15 procent dostali kantoři do tarifu 10. Jako vtip vedle toho pak stojí text z Babišovy knihy, ve které náš premiér sní, když náhodou spí, a kde mluví o 50 procentním nárůstu platů kantorů. To by byla bomba!“, píše pan premiér. To tedy ano. Je to bomba a přímo atomová. Z 15 procent sešup na 5.

Jako pěst na oko proti tomuto Plagovu platovému countdownu – 15..10..7,5..5.. se pak jeví závěr průzkumu, který na jaře uveřejnilo jeho vlastní ministerstvo . A to, že učitelé odchází (viz můj článek). Chybí jich momentálně 7 tisíc a tento školní rok hodlají prchnout další, kteří učí různé předměty v rámci 8600 úvazků. (Celý průzkum si každý může prohlédnout na stránkách ministerstva.) Zhruba ve stejnou dobu byl schválen také zákon, který dal školství další ránu. Pedagogickým pracovníkem bude moci být jakýkoliv vysokoškolák, ať vystudoval zemědělku, genderová studia nebo třeba na knihovníka. Nemohu se zbavit dojmu, že Plaga má nakročeno k dalšímu titulu hrobaře školství. A to vypadal ze začátku docela slibně.

Připomeňme si sliby, které od nástupu Babišovy vlády slyšíme stále a stále dokola jako kafemlejnek. Protože, když to zřejmě říkáte dostatečně nahlas a dostatečně dlouho, tak se to pro mnoho lidí prostě stává pravdou. Takhle jednoduše funguje propaganda. A „ kampáň“ je přeci to, co následovníci Babiše z firmy ANO dokážou velmi dobře. „Navýšení o 15 procent“, „Největší zvýšení platů mezi všemi zaměstnanci“, „V roce 2021 budou učitelé brát 45 tisíc“. Všechno jsou to neustále omílané sliby, které se pro mnoho lidí z vnějšku stávají realitou, protože Babiš má prostě sakra dobré PR a předpokládám, že tým „píáristů“ neradí jen jemu. Umím si představit, jak Prchalova mašina chrlí budoucí titulky, které pak čteme v novinách a mnoho novinářů v rychlosti přebírá informace, které si pořádně ani neověří. Česká veřejnost je pak krmena čísly, která nejsou pravdivá. Růst platů učitelů je zářným příkladem.

Co se tedy stane? Výsledkem bude naštvání současných učitelů, kteří čekají po mnoha letech jako snad poslední po lékařích nebo policistech nebo cestujících ve vlacích, důchodcích, rodičích na rodičovské dovolené atd.atd.atd., že jim bude konečně v několika letech pořádně přidáno a také naštvání těch, kteří se rozmýšlejí. Učitelů, kteří by se do školství rádi vrátili, když by se konečně pořádně přidalo, učitelů čerstvě vystudovaných, kteří nenastupují do škol a nebo eventuálně i těch slibovaných odborníků, které původně chtěl Plaga do školství dostat. Už vidím, jak při očekávaném přidání 6% v soukromé sféře a 7,5% přidání ve školství bude stát před každou školou zástup profíků, kteří kvůli pár stovkám navíc budou stát frontu na učitelské pracovní místo. A vedle toho stojí pěkně nakrmená veřejnost, která se celý rok dozvídá o tom, jak jsou učitelé v balíku, a že se jim zase přidává.

Autor: Zuzana Růžičková | středa 18.9.2019 10:00 | karma článku: 46.50 | přečteno: 16906x

Další články blogera

Zuzana Růžičková

Kantorská zákopová bitva o Tabu českého školství

Hodila jsem kamenem do lehce zasmrádajícího českého školního rybníčku a vyvalily se vlny zdola. Některým jsem udělala velkou radost, děkují za odvahu a prý jsem sepsala manifest. Pro jiné jsem naopak hloupá úča a píšu nesmysly.

16.10.2019 v 7:15 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 708 |

Zuzana Růžičková

Tabu českého školství: základka není pro všechny a hloupé děti existují

České školství se pere s několika tabu. 1. základní škola není pro všechny, 2. valná většina dětí a škol nezvládá celé osnovy, 3. ne všechny děti jsou zvídavé, 4. úplně hloupé děti existují, 5. některé znalosti se musí nabiflovat.

6.10.2019 v 14:01 | Karma článku: 49.33 | Přečteno: 41119 |

Zuzana Růžičková

Učitelská stávka aneb Plagův tanec mezi vejci a červeným hadrem

Stávková pohotovost. Stávka. Toho se každý politik bojí jako čert kříže. Jak zapůsobilo toto magické slovo na ministra školství? Pojďme si to shrnout. Je to docela jízda.

3.10.2019 v 9:40 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 1532 |

Další články z rubriky Společnost

Tereza Klozová

Co bylo ve škole? Dobrý ...

Kdybych já byla dítě, nebyla bych jako Greta a nesoustředila bych se na klima. Udělala bych jinou kampaň. Kampaň za to, že nebudeme rodičům odpovídat na to, jak jsme se měli ve škole: „Dobrý..."

16.10.2019 v 10:45 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jiří Turner

Pojďme si tady odhlasovat, že příští rok nepojedeme do Turecka na dovolenou!

Tím jistě zasadíme tureckému režimu tvrdou ránu, která bude mít za následek ukončení invaze proti Kurdům. Takový charakter a sílu mají opatření, která zatím navrhují světové mocnosti, nadnárodní organizace a také náš Parlament.

16.10.2019 v 10:43 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 538 | Diskuse

Miroslav Semecký

Člověk z nadačního fondu českých průmyslníků finančně podporoval Hlídacího psa a Hnutí ANO

Podívejme se, kdo stojí v pozadí tajemné organizace jménem: Nadační fond českých průmyslníků. A odkud se berou miliony korun, které tímto fondem protékaly či stále ještě protékají.

16.10.2019 v 9:48 | Karma článku: 13.26 | Přečteno: 319 | Diskuse

Libor Popovský

Evropské snění versus masová migrace

Článek Giulia Meottiho "European Dreams vs. Mass Migration", který vyšel 1. září 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

16.10.2019 v 9:16 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 512 | Diskuse

Radomil Bábek

Druhá loupež komunistům nevyšla

Nejprve (nejen) církve okradli a ukradený majetek zdevastovali. A místo aby odškodnili okradené, pokusili se církve okrást podruhé. Komunisté. V úterý 15. 10. 2019 však zvítězil rozum a ústava nad rudou ideologií.

16.10.2019 v 9:00 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 280 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 40.73 Průměrná čtenost 4325

Jsem srdcem i duší kantorka, i když prapůvodně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole....ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Najdete na iDNES.cz